27 grudnia po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Na tę okoliczność Wójt Gminy Grodziec oraz Biblioteka Publiczna Gminy Grodziec zaprosili mieszkańców do udziału w prelekcjach przybliżających historię bohaterskiego zrywu. 

Obchody rozpoczęto 21 grudnia wykładem Pana Marcina Podemskiego z IPN w Poznaniu skierowanym do młodzieży szkolnej z klas VII i VIII. Uczniowie mieli niecodzienną możliwość, aby w bardzo ciekawy i przystępny sposób poznać okoliczności wybuchu powstania oraz jego przebieg. 

Kolejnym elementem obchodów, który pozwolił godnie uczcić wydarzenia sprzed 104 lat była prelekcja autorstwa Pana Damiana Kruczkowskiego – Dyrektora MBP w Koninie. Prowadzący przekazał wiedzę na temat udziału Wielkopolan w walce narodowowyzwoleńczej, która pozwoliła wyraźnie zobaczyć jak wiele poświęcenia, pracy oraz determinacji wykazały pokolenia Polaków w drodze do wolnej Ojczyzny.

Ponadto Gmina Grodziec poprzez wywieszenie flag powstańczych na obiektach użyteczności publicznej wpisała się w akcję Samorządu Województwa Wielkopolskiego „WywieśMY flagi dla Powstańców!”.

Wszystkich zainteresowanych losami Powstania Wielkopolskiego zapraszamy do zwiedzania wystawy pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” autorstwa Marcina Podemskiego, która czeka na Państwa w bibliotece publicznej.

Gmina Grodziec pamięta o powstańcach wielkopolskich - zdjęcie 1

Gmina Grodziec pamięta o powstańcach wielkopolskich - zdjęcie 2

Gmina Grodziec pamięta o powstańcach wielkopolskich - zdjęcie 3

Galeria fotografii.